انواع باتری لپ تاپ

باتری لپ تاپ

باتری لپ تاپ ها از دو قسمت سلول و برد تشکیل شده است که سلول کار ذخیره سازی و برد کار برقراری ارتباط با مادربرد لپ تاپ را بر عهده دارد.

انواع باتری لپ تاپ

باتری لپ تاپ به 4دسته تقسیم می شود:

۱-    باتری لیتیوم یون (Li-ion)

۲-    باتری نیکل کادمیوم (Ni-Cd)

۳-    باتری نیکل متال هیدرید (Ni-MH)

۴-    باتری لیتیوم پلیمری(li-pol)

باتری لیتیوم یون (Li-ion)

باتری لیتیوم یون آخرین نوع از باتری های موجود در بازار است و در برابر “اثر حافظه” (Memory effect) مقاومند و تأثیر چندانی بر طول عمر و ظرفیت باتری ندارد. درعوض مشکل این باتریها این است که در صورت overcharged کردن آنها یا عدم استفاده ی طولانی از آنها در حالت فول شارژ، کارایی خود را از دست می دهند.

باتری های Li-ion همان انرژی Ni-MH را تولید می کند اما وزنش حدوداً ۲۰ تا ۳۵ درصد کمتر می شود. این باتری از مواد کاملا بی خطری تشکیل شده است و می توان گفت ضریب خطرش به صفر رسیده است.

باتری لیتیوم یون الزاما نیازی به دشارژ شدن کامل ندارند و مصرف داخلی کمتری دارد، چرخه شارژ آنھا نیز بیشتر بوده و طول عمر این باتری بستگی به طرز استفاده کاربر دارد.

باتری نیکل کادمیم  (Ni-Cd):

در گذشته از این نوع باتری در نوت بوک ها استفاده می شد، اما با گذشت زمان و اومدن باتری هایی با فناوری جدیدتر، باتری نیکل کادمیم زیاد مورد استفاده قرار نمی گیرد و تقریبا از رده خارج شده اند.     این نوع باتری باید هر چند هفته یکبار به طور کامل شارژ و دشارژ شود. اگر اینکار را انجام ندهید، به سرعت عمر باتری به دلیل آنچه که  “اثر حافظه” (Memory effect) نامیده می شود از کار می افتد.
به عنوان مثال، اگر ۲۰ درصد از کل شارژ باتری دشارژ شود، فقط  به اندازه ۸۰ درصد شارژ باقی مانده، مجدداً شارژ خواهد شد. اگر مرتباً اینکار را تکرار کنید ۲۰ درصد از شارژ باتری بلا استفاده خواهد ماند و فقط به اندازه همان ۸۰ درصد کارایی خواهد داشت حتی اگر چراغ باتری در هر بار که آنرا شارژ می کنید ۱۰۰ درصد شارژ را نشان دهد، بازهم به اندازه ۸۰ درصد شارژ شده است.

این باتری ھا از قدیمی ترین باتری ھای قابل شارژ ھستند که امروزه به علت سمی بودن ترکیبات کادمیوم آن، کمتر مورد تولید و استفاده قرار می گیرند. از مشخصات این باتری می توان به سرعت بالای شارژ آن اشاره کرد.

اما یکی از معایب این باتری همان طور که گفته شد این است که قبل از دشارژ شدن کامل باتری نباید آن را شارژ نمود زیرا باعث کاهش گنجایش و عمر باتری می شود.

باتری نیکل متال هیدرید (Ni-MH):

ویژگی های باتری نیکل متال هیدرید شبیه باتری های نیکل کادمیم است با این تفاوت که به “اثر حافظه” (Memory effect) کمتر حساسند و ظرفیت بالاتری دارند.

اما یکی از محاسن این باتری این است که مواد پر خطر، به ندرت در مواد تشکیل دهنده ی این باتری یافت می شود و از فلزهای سنگین هم در این باتری استفاده نشده است. اما مهم ترین ویژگی بارز باترینیکل متال هیدرید این است که ظرفیت باتری Ni-MH تقریباً دو برابر ظرفیت باتری Ni-Cd می باشد و بیشتر شارژ می شود البته نسبت به باتری Ni-Cd نیاز به دشارژ شدن کامل جھت شارژ شدن ندارند و می توانید ھر زمان باتری را شارژ کنید.

اما از معایب این باتری این است که در ظرفیت ھای یکسان نسبت به Ni-Cd نیاز به زمان بیشتری جھت فول شارژ شدن دارند و طبیعتا درحین شارژ گرمای بیشتری تولید می کنند.

باتری لیتیوم پلیمری(li-pol):  

باتری های لیتیوم پلیمر یکی از بهترین راه ها برای تامین انرژی الکتریکی و تغذیه مدارات الکتریکی است. باتری لیتیوم پلیمری محدودیت های کمتری نسبت به باتری های قبل دارد اما با وجود این محدودیت ها، باتری لیتیوم پلیمری در مقایسه با باتری های ذکر شده ایمن، کوچک و سبکتر هستند. این نوع باتری ها نه تنها به شارژ ابتدایی ۱۲ ساعت نیاز ندارد بلکه هیچ محدودیتی در کاربرد هم ندارد. مهمترین علامت برای اینکه بفهمید دستگاه شما دارای این نوع باتری است، آن است که در زمان اتصال به کامپیوتر با پورت USB شارژ شود. یکی از مزایای باتری لیتیوم پلیمری این است که نیازی به شارژ شدن ۱۰۰ درصد (فول شارژ) ندارد. سازندگان این باتری امکان شارژ با USB  را در آنها قرار داده اند تا عمر باتری کاهش نیابد و انسجام خود را حفظ کند.

فرآیند ساخت این باتری با باتری Li-ion یکسان است و تفاوت ھا در مقاومت داخلی کمتر، اندازه و وزن کمتر، طول عمر بیشتر خلاصه می شود. ھمچنین در برخی لپ تاپ ھای Ultra Portable، که قطر کمتری نسبت به لپ تاپ ھای معمولی دارند نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

محل مناسب نگهداری از باتری لپ تاپ

اگر برای مدت زمان طولانی از لپ تاپ تان استفاده نمی کنید ( یک هفته یا بیشتر) پک باتری را از لپ تاپ جدا کنید. باتری ها باید در محل خشک و خنک نگهداری شوند و همچنین از قرار دادن باتری در محیط های گرم، مرطوب و گرد و غبار وجود دارد اجتناب کنید. هرگز باتری را کنار اجسام فلزی قرار ندهید.

/ 1 نظر / 13 بازدید
همکاري در فروش

سلام وبلاگ جالبي داري بزرگوار به ما هم سر بزن مهربون و نظرت رو در مورد سايتم بگو لطفا http://shopgostar.info/ [گل]