قدیمی ترین لپ تاپ های جهان

اولین رایانه قابل حمل Xerox NoteTaker دنیا است. این محصول در سال 1978 ساخته شد اما به تولید انبوه نرسید. از قابلیت های سخت افزاری این محصول می توان به یک نمایشگر مونوکروم، پردازنده پنج مگاهرتزی اینتل و رم 128 کیلوبایتی اشاره کرد. این رایانه همچنین دارای موشواره و درگاه فلاپی خوان بوده است.

اما اولین رایانه قابل حمل دنیا که غیر از نمونه اولیه چند دستگاه از آن تولید شده است Osborne1 می باشد. این رایانه قابل حمل در سال 1981 ساخته شده و بیش از بیست کیلوگرم وزن دارد. نمایشگر مونوکروم این رایانه قابل حمل پنج اینچی است.

یکی دیگر از رایانه های قابل حمل قدیمی دنیا Compaq Portable می باشد. این رایانه قابل حمل در سال 1983 توسط دو شرکت کامپک و آی بی ام ساخته شده است. دو درگاه فلاپی خوان به همراه نمایشگر 9 اینچی و رم 64 کیلوبایتی که تا 640 کیلوبایت قابل ارتقا بوده روی این لپ تاپ 3560 دلاری نصب شده است.

رایانه قابل حمل بعدی که حالا در موزه روزگار می گذراند Bondwell-2 نام دارد. این محصول در سال 1985 تولید شده است. از ویژگی های آن می توان به پردازشگر 4 مگاهرتزی و رم 64 کیلوبایتی به همراه رام 4 کیلوبایتی اشاره کرد. این رایانه مجهز به نمایشگر LCD با رزولوشن 640 در 200 بوده است.

/ 0 نظر / 21 بازدید